Konkursy

2013

Pracownia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej IFA objęła patronatem imprezę językową pod nazwą „English Feast” w Szkole Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. Jej pomysłodawczynią i organizatorką jest nasza absolwentka, a obecnie nauczycielka języka angielskiego, Pani Mgr Dorota Nowakowska. Relacja z wydarzenia dostępna jest pod linkiem:http://www.gmina.swidnica.pl/content/view/2732/42/.

2008

Istota przyjaźni w książce Philipa Pullmana „Zorza Północna” W roku 2008 Pracownia zorganizowała konkurs literacki, „Istota przyjaźni w książce Philipa Pullmana Zorza Północna”, w którym uczestnicy mieli nadesłać prace pisemne związane z tematem konkursu. Konkurs był skierowany do uczniów liceów z całego Dolnego Śląska, którzy uczą się języka angielskiego i czytali powieść Pullmana (po polsku lub po angielsku), oraz tych, którzy widzieli jej filmową adaptację (The Golden Compass z roku 2007). Celem konkursu było zainspirowanie uczniów do podzielenia się refleksją na temat przyjaźni w opowieści Pullmana i odniesienia jej do wartości w prawdziwym życiu. Ponadto mieliśmy nadzieję zachęcić młodych ludzi do doskonalenia kompetencji językowych i użycia angielskiego do wyrażania swoich opinii w formie eseju argumentacyjnego o odpowiedniej strukturze. W konkursie wzięli udział uczniowie liceów i gimnazjów z Wrocławia, szczególnie ci, którzy uczęszczali na kursy rozszerzonego języka angielskiego a także z rozmaitych szkół na Dolnym Śląsku. Konkurs trwał od 12 grudnia do 8 lutego 2008 i odbył się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, salonu Empik i był sponsorowany przez Magnolia Park. Nadesłano 29 esejów, z których trzy zostały wyróżnione a jeden otrzymał główną nagrodę – laptop.

2005

Napisz do łotra Konkurs „Napisz do łotra” trwał od grudnia 2004 do lutego 2005. Był on skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Dolnego Śląska. Zadanie konkursowe polegało na tym, by przekonać postać wybranego nikczemnika z jednej z angielskich lub amerykańskich powieści z podanej listy lektur, aby zmienił swoje zachowanie. Naszym celem było zachęcenie młodych czytelników do zapoznania się z klasycznymi, jak również najnowszymi utworami literackimi w języku angielskim, oraz do poddania karygodnych postaw analizie i ocenie. Należało nadesłać „listy do łotra”, o długości od 1 do 5 stron, napisane po angielsku lub po polsku. Wpłynęło około 200 listów. Nie zdziwiło nas raczej, że zdecydowana większość z nich adresowana była do Lorda Voldemorta. Jurorzy zwracali uwagę nie tylko na poprawne użycie języka angielskiego, lecz także na spójność argumentacji i oryginalność oraz niekonwencjonalność podejścia. Nadesłane prace zostały ocenione według kryteriów podobnych do tych z poprzedniego konkursu: przemyślność refleksji wyrażonej w liście oraz trud włożony przez uczestników w ich prace. Mieliśmy 52 finalistów. Prace zostały nagrodzone w dwóch kategoriach: listy napisane po polsku i po angielsku. Zwycięzcą w pierwszej kategorii został Dawid Małkowicz ze Szkoły Podstawowej w Ratowicach. Alicja Jazieniecka ze Szkoły Podstawowej w Świdnicy zwyciężyła w drugiej kategorii. Dzięki licznym sponsorom mogliśmy obdarować naszych zwycięzców wartościowymi nagrodami, takimi jak na przykład komputer. Patronat nad konkursem objął Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Prof. Zdzisław Latajka oraz Dziekan Wydziału Filologicznego, Prof. Wiesław Dynak, co wzmocniło prestiż wydarzenia. Konkurs odbył się pod patronatem medialnym Radia Ram. Galę finałową 12 marca 2005, zaszczycili swoją obecnością goście specjalni: prorektor, Prof. Jerzy Maroń, prodziekan Wydziału Filologicznego, Bożena Rozwadowska, i dyrektor Instytutu Filologii Angielskiej, Prof. Leszek Berezowski. Ceremonię zakończył koncert chóru Canto Ardente poprowadzony przez Barbarę Zathey oraz przedstawienie “A Story About the Holy Maiden and a Ruffian” wystawione przez teatr Akademia Wyobraźni.

2004

Świat wartości „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena Z okazji 50-tej rocznicy pierwszego wydania Władcy Pierścieni Pracownia zorganizowała konkurs „Świat wartości Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena”. Zbiegł się on w czasie z poświęconą Tolkienowi wystawą we wrocławskim Arsenale, a także z premierą hitu Petera Jacksona. Konkurs cieszył się dużą popularnością. Dzięki patronatowi medialnemu Gazety Wyborczej, Radia Ram oraz Telewizji Wrocław zyskał szeroki rozgłos i przyciągnął uwagę takich ogólnopolskich mediów jak Radio Bis. Otrzymaliśmy zapytania mailowe i telefoniczne z całego kraju. Pozyskaliśmy także w bardzo krótkim czasie wielu sponsorów. Konkurs odbył się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, Prof. Zdzisława Latajki, Dziekana Wydziału Filologicznego, Prof. Wiesława Dynaka, Prof. Jana Miodka, prezydenta Wrocławia, Jarosława Obremskiego, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Leszka Ryka, oraz biblioteki British Council. Imponujący patronat oraz duży rozgłos w mediach potwierdziły organizacyjny potencjał Pracowni. Konkurs skierowany był do uczniów liceów wrocławskich, którzy przeczytali Władcę Pierścieni, szczególnie zaś uczących się w rozszerzonym programie języka angielskiego, płynnie posługujących się językiem. Ku sporemu zaskoczeniu, do udziału w konkursie zgłosiło się wielu uczniów szkół gimnazjalnych, których prace – zarówno pod względem stylu, jak i treści – nierzadko odznaczały się bardzo wysokim poziomem. W pracy konkursowej należało wybrać trzy najważniejsze etyczne, duchowe lub społeczne wartości we Władcy Pierścieni (np. odwaga, miłość, czy prawda) i napisać esej będący uzasadnieniem tego wyboru, przytaczając odpowiednie przykłady z powieści. Nadesłane prace miały formę eseju argumentacyjnego w języku angielskim, a ich długość nie mogła przekroczyć 1000 słów. Naszym celem było zainspirowanie uczniów do podzielenia się twórczą refleksją na temat znaczenia fundamentalnych wartości w trylogii Tolkiena oraz we współczesnym świecie. Chcieliśmy również zachęcić do dyskusji na temat roli edukacji, praw i obowiązków obywateli krajów demokratycznych oraz możliwości przekroczenia granic zakreślonych przez przynależność kulturową, wyznaniową czy rasową. 84 zgłoszone prace, w których zaprezentowano dojrzałe i przemyślane opinie, potwierdziły autentyczne zainteresowanie młodych ludzi tymi sprawami. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 28 kwietnia 2004 w Sali Banacha w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego podczas uroczystej gali, którą swą obecnością uświetnił gość specjalny, Prof. Devon Brown z Asbury College, USA. Zwycięzca – Jakub Bożydar Wiśniewski z V LO we Wrocławiu – otrzymał bilet na tygodniową podróż do Wielkiej Brytanii. Jurorzy przyznali nagrodę „Drużyny Pierścienia” 10 uczestnikom i wyróżnili 10 esejów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s