Czytaj z klasą!

Czytaj z klasą!

 

program wydarzeń towarzyszących 23. Wrocławskim Targom Dobrych Książek

rekomendowany dla szkół i przedszkoli

 

Wizyta na 23. Wrocławskich Targach Dobrych Książek to świetna okazja do zrealizowania wartościowej lekcji poza murami szkoły. Pierwsze dwa dni  targów będą pełne atrakcji i zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej (od przedszkola po szkoły ponadgimnazjalne). Klasy, które odwiedzą targi będą miały okazję poznać świat dobrych książek, spotkać ulubionych autorów i uczestniczyć kreatywnych zajęciach. Na część z nich obowiązują wcześniejsze zapisy uczniów.. Zachęcamy do wyboru zajęć i wspólnych klasowych wizyt na WTDK.

 

4 grudnia (czwartek)

 

12.00:  otwarcie 23. Wrocławskich Targów Dobrych Książek i barwny korowód „Pożeraczy Książek”

Podczas otwarcia odbędzie się uroczysty finał XII edycji akcji „Cały Wrocław czyta”.

W programie m.in. barwny koorowód Pożeraczy Książek, do udziału w którym zapraszamy wszystkie szkoły i przedszkola! Uczniowie przebierają się zgodnie z hasłem „Pożeracze Książek”. Najciekawiej przebrane grupy zostaną nagrodzone! Oceniamy przede wszystkim kreatywność kalsy!

Czas i miejsce zbiórki: przebrane klasy zapraszamy na godz. 11.45, spotykamy się obok skrzynki bookcrossingowej przed gmachem dworca Wrocław Główny.

 

ZAJĘCIA WYMAGAJĄCE WCZEŚNIEJSZYCH ZAPISÓW

 

5 grudnia (piątek)

  1. „Leczymy książki” – warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat

Większość z nas posiada w domu stare, zniszczone książki, które kiedyś bardzo lubiliśmy. Uczestnicy warsztatów przekonają się, że takiej książce można podarwować drugie życie. Podczas 23. Wrocławskich Targów Dobrych Książek stworzymy wspólnie swoistą „Klinikę Książek”. Zapraszamy na warsztaty kreatywne, w ramach których będzie można naprawić zniszczone książki. Każdy uczestnik powinnien przynieść na warsztaty przynajmniej jedną uszkodzoną książkę (naderwane okładki, podarte kartki, zabrudzenia, zagniecenia itp.), którą chciałby naprawić.  Prowadzący zajęcia pokażą jak „wyleczyć” książkę i pomogą zadbać o jej wygląd. Odnowione książki będzie można podarować innym dzieciom lub zabrać ze sobą do domu.

Warsztaty odbędą się 5 i 6 grudnia w godzinach 15.00-18.00.

Obowiązują zapisy! Klasę zapisuje nauczyciel: prosimy o wysłanie maila na adres: a.skowrońska@wpdk.pl (w treści maila należy podać ilość uczniów, klasę, szkołę, nazwisko opiekuna i kontaktowy numer telefonu). Zgłoszenia przyjmujemy do 1 grudnia.

 

  1. „GRAMOL” – drużynowa gra miejska dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej

Miejsce gry: wrocławski Rynek i okolice. Start: 10.00 pod pomnikiem Fredry w Rynku. Meta: w budynku dworca Wrocław Główny na 23. Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Na zakończenie uczestnicy otrzymają dyplomy.

Gra miejska GRAMOL uczy poprzez świetną zabawę. Rozwija umiejętność współpracy zespołowej i zdrowej rywalizacji, kreatywne myślenie i rozmaite sprawności. Fabuła gry przybliża uczestnikom historię miasta i literackie motywy związane z Wrocławiem. Zadaniem grupy będzie przemieszczanie się po mieście zgodnie z odnalezionymi wskazówkami i zbieranie punktów za wykonanie poszczególnych zadań. Na swojej drodze uczestnicy spotkają wiele ciekawych postaci począwszy od średniowiecznych mnichów po Mole Książkowe, czy współczesnego sportowca prowadzącego zawody polegające na pokonaniu slalomu z książkami na głowie.

Gra ma charatker parateatralny, na poszczególnych etapach uczestnicy spotkają przebranych aktorów, z którymi będą mieli okazję wejść w interakcje.

Zapisy: Klasę do udziału w grze powinnien zgłosić nauczyciel. Zgłoszenie należy wysłać mailem na adres: a.skowronska@wpdk.pl (w treści maila prosimy podać ilość uczniów, klasę, szkołę, naziwsko opiekuna i kontaktowy numer telefonu).

Ilość miejsc ograniczona! Do gry zostaną zakwalifikowane 4 drużyny, liczy się kolejność zgłoszeń!

Zakwalifikoane drużyny powinny zapoznać się z zasadami gry GRAMOL zamieszczonymi na stronie www.wpdk.pl

 

 

 

 

  1. Fantastyczne latające książki pana Morrisa Lessmore’a: Czy literatura jest nam potrzebna do życia? 10.00-11.30, sala E.

Zajęcia polecane dla młodzieży gimnazjalnej i ostatnich klas szkoły podstawowej.

Uczestnicy warsztatów obejrzą nagrodzony Oscarem krótki film animowany pt. „Fantastyczne latające książki pana Morrisa Lessmore’a” (2011). Film będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat tego, czym jest w dzisiejszym świecie książka i czytanie. Podzielimy się również refleksjami o indywidualnych zainteresowaniach literackich. Zastanowimy się też wspólnie, jak nowe media i technologie wpływają na nasze przyzwyczajenia czytelnicze oraz na rozumienie tekstów. Czy wciąż potrafimy czytać dla przyjemności? Czy umiemy skoncentrować się na dłuższym fragmencie tekstu? Czy książka jest naszym przyjacielem? Czy sami możemy stać się współtwórcami tekstów literackich? Podczas zajęć uczestnicy będą mieli również możliwość zapoznać się z książką obrazkową stworzoną na bazie filmu oraz dwiema aplikacjami na ipad związanymi z opowiadaniem o panu Lessmorze. Na koniec uczestnicy spotkania zostaną zaproszeni do udziału w konkursie na zaprojektowanie aplikacji na ipad umożliwiającej interakcje z ich ulubioną książką. Najlepsze prace zostaną nagrodzone oraz umieszczone na stronie Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej, działającej przy Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia prowadzi Pracownia Literatury oraz Kultury  Dziecięcej i Młodzieżowej przy Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Obowiązują zapisy! Zgłoszenia przyjmujemy do 1 grudnia. Ilość miejsc ograniczona.

W celu zapisania klasy na zajęcia należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy: justyna.deszcz@gmail.com

 

 

WYDARZENIA OTWARTE

 

4 grudnia (czwartek)

 

Propozycje dla szkół podstawowych i przedszkoli

13.00-14.00 spektakl „Ogród marzeń” przygotowany przez uczniów klas 1-3 z koła teatralnego „Kocioł”, Szkoła Podstawowa nr 107, sala F

 

Zajęcia dla dzieci z animatorami w sali CzasDzieci.pl: wykonywanie bajkowych kukiełek, malowanie komiksu, malowanie twarzy, modelowanie baloników, kolorowanie ulubionych postaci z książek, zdobienie ciasteczek korzennych, robienie ozdób choinkowych, robienie świątecznej kartki do ulubionej postaci z bajki, zabawy anmiacyjne, zabawy z chustą klanza, Quiz bajkowy, krzyżówka, Rebusy Omnibusa

16:45 Izabela Przepiórkiewicz podpisuje książkę dla dzieci „Zadgadkowy Wrocław”. Stoisko Wydawnictwa eMKa.

 

Propozycje dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

12.30-13.30 film „Stare druki w nowych szatach”

Książkę „od podszewki” znają konserwatorzy zabytków z wrocławskiego Ossolineum. Przechowywane w ossolińskiej bibliotece arcycenne zabytki, zwane starodrukami, dotrwały do naszych czasów w różnym stanie. Aby ratować te zniszczone, potrzeba fachowej wiedzy i rzadkich już dziś umiejętności. Film Stare druki w nowych szatach prezentuje pełną konserwację tomiku Dzieł Moliera z 1750 roku. Począwszy od demontażu książki, aż po ponowne jej uszycie i oprawienie. Zaprasza Ossolineum, sala E.

12.00-18.00 Bartłomiej Ranowicz podpisuje książkę „Dolny Śląsk- 100  fotografii”. Stoisko Przedsiębiorstwa Bartek – Wydawnictwo.

14.00–15.00 Spotkanie z redaktorami serii Biblioteka Ślężańska prof. Markiem Zyburą i prof. Wojciechem Kunickim, który jest autorem najnowszej książki w serii „Od patriotyzmu do nacjonalizmu. Rok 1813 w Sobótce i jego rola w świadomości narodowej Niemców”. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT, sala E.

15.30-16.30 Spotkanie poświęcone książce monograficznej „Wanda Rutkiewicz” z udziałem Jana Bortkiewicza  pomysłodawcy i redaktora publikacji, fotografa i kierownika Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański”, Bogdana Jankowskiego-taternika i alpinisty, fotografa oraz himalaisty  Janusza Fereńskiego. Zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, sala E.

 

Konkurs fotograficzny „Czytam z klasą!”

 

Młodzież gimnazjalną i licealistów zapraszamy do udziału w konkursie na najciekawsze zdjęcie z WTDK. Będziemy oceniać zdjęcia w dwóch kategoriach: najciekawsza pojedyńcza fotografia z WTDK oraz najciekawszy fotoreportaż (maksymalnie 6 zdjęć) z WTDK. Zdjęcia można robić przez cały czas trwania Targów, czyli 4-7 grudnia 2014 r. Prace należy przesłać do dnia 10 grudnia drogą mailową na adres: wpdk@wpdk.pl w tytule maila pisząc „Konkurs fotografczny dla szkół”, a w treści maila wpisując swoje imię i nazwisko, klasę, szkołę, nazwisko wychowawcy i numer telefonu do szkoły. Wyniki zostaną opublikowane do 15 grudnia 2014 na stronie www.wpdk.pl. Najciekawsze prace w obu kategoriach zostaną nagrodzone zestawem książek.

 

 

Propozycje dla nauczycieli

12.00-13.00 Jurij Andruchowycz i Paweł Smoleński podpisują książkę „Szcze nie wmerła i nie umrze”, stoisko Wydawnictwa Czarne.

15.30-16.30 Konferencja „Dokąd zmierzasz edukacjo regionalna?”. W spotkaniu udział wezmą m.in. Mariusz Urbanek, Maciej Łagiewski, Zbigniew Magdziarz, Beata Maciejewska. Organizatorzy Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Biuro Rady Miejskiej, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Wydawnictwo eMKa zapraszają nauczycieli, bibliotekarzy, przewodników oraz wszystkich, którzy angażują się w przekazywanie wiedzy o naszej „Małej Ojczyźnie” młodym pokoleniom. Sala F.

15.00–16.00 Profesor Wojciech Kunicki podpisuje książkę „Od patriotyzmu do nacjonalizmu. Rok 1813 w Sobótce i jego rola w świadomości narodowej Niemców”. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.

16.00–17.00 Profesor Andrzej Zawada podpisuje książkę „Drugi Bresław”. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.

17.00-18.00 Spotkanie i rozmowa z Bogusławem Kiercem, bohaterem książki „Zakochany Pielgrzym Samogry Bogusława Kierca” autorstwa Tomasza Miłkowskiego, wydanej w serii „Czarna Książeczka z Hamletem”. Spotkanie prowadzi Wiesław Geras – inicjator serii i dyrektor artystyczny Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, sala F.

17.00-18.00 Promocja książki poświęconej Wrocławiowi „Drugi Bresław”. Spotkanie z autorem prof. Andrzejem Zawadą poprowadzi dr Jacek Grębowiec. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT, sala E.

 

5 grudnia (piątek)

 

Propozycje dla szkół podstawowych i przedszkoli

10.00-11.00 Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel autorką książek dla dzieci.

Zaprasza Wydawnictwo Literatura, sala F.

11.00-12.00 „OCZY”/TEKTUROWO warsztaty plastyczne inspirowane książką „Oczy” Iwony Chmielewskiej, zaprasza Wydawnictwo Warstwy

 

Warsztaty dla klas pierwszych na bazie bestselleru „Tajemnica diamentów” Martina Widmarka z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai zaprasza Wydawnictwo Zakamarki.

 

15.45 Krzysztof Głuch podpisuje książkę dla dzieci w wieku przedszkolnym „Szlakiem wrocławskich krasnali”. Stoisko Wydawnictwa eMKa.

 

Zajęcia dla dzieci z animatorami w sali CzasDzieci.pl: wykonywanie bajkowych kukiełek, malowanie komiksu, malowanie twarzy, modelowanie baloników, kolorowanie ulubionych postaci z książek, zdobienie ciasteczek korzennych, robienie ozdób choinkowych, robienie świątecznej kartki do ulubionej postaci z bajki, zabawy anmiacyjne, zabawy z chustą klanza, Quiz bajkowy, krzyżówka, Rebusy Omnibusa

 

Propozycje dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

10.00-19.00 Bartłomiej Ranowicz podpisuje książkę „Dolny Śląsk-100 fotografii”. Stoisko Przedsiębiorstwa Bartek – Wydawnictwo.

13.00-14.00 Marek Krajewski podpisuje swoje książki. Stoisko SIW ZNAK.

14.00-18.00 Antek Wajda podpisuje „Kalendarz 2015 z rysunkami Antka Wajdy”. Stoisko Księgarni Tajne Komplety.

16.00-17.00 Spotkanie z Mariuszem Urbankiem i Mateuszem Palką, autorami publikacji „Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana” oraz komiksu „Kurier z Warszawy”. Zaprasza Zaklad Narodowy im. Ossolińskich, sala E.

16.00–17.00 Samotna wyspa albo o ikonach mazurskiego landszaftu, obecności plemion staropruskich i trwaniu pamięci wielokulturowej prowincji Prus Wschodnich spotkanie z Anną Gajdis, autorką książki „Odległa prowincja. Prusy Wschodnie w prozie pisarzy niemieckich (1866-1945)”. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT, sala F1.

17.30-18.30 Spotkanie z Filipem Springerem prowadzi Magdalena Piekarska, zapraszają Wydawnictwo Czarne i Wydawnictwo Karakter, sala E.

 

Propozycje dla nauczycieli

14.30-15.30 Kręcimy kulturą dla dzieci – wykład multimedialny dla nauczycieli i rodziców. Zaprasza Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Jak promować kulturę dla najmłodszych widzów? Jak wykorzystać film w pracy z dziećmi? Co kręci dzieci? Co kręcić dzieciom i ile kręcimy dzieciom? O produkcji filmowej, kulisach pracy z dziećmi i młodzieżą a także o warsztatach dla nauczycieli i rodziców opowie Beata Marciniak, koordynatorka projektów edukacji filmowej w Kinie Nowe Horyzonty. Wykład multimedialny pozwoli Państwu zajrzeć za kulisy realizacji programów edukacji filmowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, opartej na współpracy ze szkołami, rodzicami i twórcami filmowymi. Zapraszamy do udziału i dyskusji wszystkich rodziców i nauczycieli.

 

14.00-15.00 Beata Fertała-Harlender podpisuje książkę „Wrocław Trashion”. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.

14.00 – 18.00 Romuald Owczarek podpisuje książki „Zagłada Riese”  i „U bram Riese „. Stoisko Przedsiębiorstwa Bartek – Wydawnictwo.

15.00-17.00 Jolanta Maria Kaleta podpisuje książę „Strażnik Bursztynowej Komnaty”. Stoisko Wydawnictwa Psychoskok.

15.30-16.30  Senator Maria Berny podpisuje książkę wspomnieniową „Wołynianka”. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.

16.00  Magda i Mirek Osip-Pokrywka podpisują „Leksykon zabytków architektury Kresów południowo-wschodnich”. Stoisko Wydawnictwa ARKADY.

16.00 Agnieszka Maciąg podpisuje książkę „Smak miłości”. Stoisko SIW Znak.

17.30–18.30 Anna Gajdis podpisuje książkę „Odległa prowincja. Prusy Wschodnie w prozie pisarzy niemieckich (1866-1945)”. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.

17:30 Marcin Sitko podpisuje swoje książki „Hej Panie B. Wspomnienie Mirka Breguły” oraz „Wolność kocham i rozumiem. Historia życia Bogdana Łyszkiewicza”. Stoisko Wydawnictwa c2.

 

DODATKOWE ATRAKCJE

 

  • Stoisko z papierem czerpanym (pokazy czerpania papieru przy stoisku)
  • Stoisko Humanitarium z całodniowym programem dla dzieci
  • Animatorzy przebrani za Mole Książkowe
  • Święty Mikołaj (6 grudnia)
  • Szczudlarze
  • Ogromna gra planszowa

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s